ROZDZIAŁ I
§ 1
Fundacja pod nazwą „Fundacja 4 POWER”, zwana dalej „Fundacją”, ustanowiona przez Agnieszkę Grzeszczyk, Beatę Szarek, Milenę Witczak, zwanymi dalej „Fundatorami” oświadczenie o ustanowieniu fundacji objęte aktem notarialnym zastępcy notarialnego Agnieszki Kondas-Cano, zastępcy Gabrieli Walewskiej notariusza w Warszawie, z 08 marca 2023 roku, Rep. A Nr 1305/2023 stanowiąc instytucjonalne rozwinięcie prowadzonej przez Fundatorów działalności w zakresie promocji idei równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji oraz jej skutkom, w szczególności w obszarze zdrowia psychicznego.
Fundacja działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niniejszego Statutu.
Właściwym sądem rejestrowym jest Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.
§ 2
Siedzibą Fundacji jest Warszawa.
Fundacja została ustanowiona na czas nieokreślony.
Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Dla właściwego realizowania celów Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie, jednostki terenowe i inne jednostki organizacyjne w kraju i zagranicą, a także przystępować do spółek lub innych organizacji, których cel jest zbieżny z działalnością Fundacji.
§ 3
Fundacja nie działa w celu osiągnięcia zysku; osiągany dochód przeznaczać będzie na realizację celów statutowych.
§ 4
Fundacja posiada osobowość prawną.
Ministrem właściwym w sprawach Fundacji jest minister właściwy ds. pracy i polityki społecznej.
§ 5
Fundacja używa okrągłej pieczęci z napisem w otoku, wskazującym jej nazwę.
§ 6
Fundacja może ustanowić swoje odznaki, dyplomy, certyfikaty i medale honorowe, aby przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla celów obranych przez Fundację lub dla samej Fundacji.
ROZDZIAŁ II
§ 7
Celem Fundacji jest przeciwdziałanie wszelkiego rodzaju dyskryminacji, w szczególności działanie na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn w życiu zawodowym i publicznym, poprzez:
§ 8
Fundacja realizuje swoje cele w formie odpłatnej bądź nieodpłatnej działalności pożytku publicznego poprzez:
promocja idei równouprawnienia kobiet i mężczyzn,
przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet,
wspieranie udziału kobiet w życiu publicznym i kulturalnym,
udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa,
promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy, w szczególności wskutek nierównego traktowania lub praktyk dyskryminacyjnych,
działanie na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
działania na rzecz osób niepełnosprawnych,
prowadzenie działalności charytatywnej,
upowszechnianie idei ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji,
ochrona i promocja zdrowia, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej,
działalność w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.
ROZDZIAŁ III
§ 9
Majątek Fundacji stanowi Fundusz założycielski w kwocie 3000 złotych (słownie: trzy tysiące złotych 00/100) oraz środki finansowe, nieruchomości oraz ruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działania.
§ 10
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
Fundacja nie ma prawa:
udzielać pożyczek lub zabezpieczać majątkiem Fundacji zobowiązań w stosunku do Fundatorów, członków organów Fundacji lub pracowników Fundacji oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
przekazywać majątku Fundacji na rzecz Fundatorów, członków organów Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
wykorzystywać majątku Fundacji na rzecz Fundatorów, członków organów Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,
zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą Fundatorzy, członkowie organów Fundacji lub pracownicy oraz ich osoby bliskie.
§ 11
Przychody Fundacji pochodzą z:
dochodów ze zbiórek oraz imprez publicznych prowadzonych przez Fundację,
darowizn, spadków i zapisów,
subwencji, dotacji i przychodów o zbliżonym charakterze od osób prawnych,
aukcji i aukcji internetowych,
majątku nieruchomego i ruchomego,
środków pozyskanych z innych funduszy wspierających działalność organizacji pozarządowych,
odsetek i lokat bankowych.
§ 12
Całość przychodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana na działalność statutową Fundacji.
§ 13
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza i to tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
§ 14
Fundacja prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy.
ROZDZIAŁ IV
§ 15
Organami Fundacji jest Zarząd Fundacji i Rada Fundatorów.
Zarząd Fundacji składa się z od dwóch do pięciu członków. Zarząd Fundacji wybiera ze swojego grona Prezesa i Wiceprezesa.
Członków Zarządu Fundacji powołuje Rada Fundatorów na kadencję pięciu lat. Pierwszy Zarząd Fundacji tworzą Fundatorzy. Kolejny skład wybierany jest przez Radę Fundatorów.
Członkostwo w Zarządzie Fundacji ustaje po upływie kadencji, na skutek pisemnej rezygnacji, śmierci bądź utraty pełnej zdolności do czynności prawnych lub odwołania przez Radę Fundatorów.
Członkiem Zarządu Fundacji nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne ścigane z oskarżenia publicznego oraz za przestępstwa skarbowe.
Funkcję członka Zarządu można pełnić dłużej niż przez jedną kadencję.
Zarząd Fundacji w całości lub jej poszczególni członkowie mogą być powołani lub odwołani przez Radę Fundatorów w drodze uchwały podjętej jednomyślnie.
Zarząd Fundacji kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
Do zadań Zarządu Fundacji należy:
kierowanie bieżącą działalnością Fundacji,
realizacja celów statutowych,
sporządzanie planów działania i budżetu Fundacji,
sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji,
zatrudnianie pracowników i ustalanie wysokości ich zatrudnienia,
ustanawianie nagród, wyróżnień, odznaczeń i innych form uhonorowania osób zasłużonych dla idei i celów Fundacji,
wnioskowanie o zmiany w statucie Fundacji, w tym celów, dla których Fundacja została ustanowiona,
wnioskowanie o decyzję w sprawie połączenia Fundacji z inną fundacją oraz likwidacji Fundacji.
Zarząd Fundacji podejmuje decyzje na posiedzeniach w formie uchwał – zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu Zarządu Fundacji. Zarząd Fundacji może też głosować w ten sposób, że projekt uchwały przekazywany jest w formie pisemnej obiegiem pośród członków Zarządu, a uchwała zapada z chwilą złożenia podpisu przez wszystkich członków Zarządu (głosowanie obiegiem).
W przypadku równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
Posiedzenie Zarządu Fundacji zwołuje Prezes Zarządu powiadamiając wszystkich członków Zarządu Fundacji co najmniej trzy dni przed zaplanowanym spotkaniem.
Zarząd Fundacji zbiera się co najmniej dwa razy w roku.
W posiedzeniach Zarządu Fundacji mogą uczestniczyć kierownicy struktur organizacyjnych, pracownicy Fundacji oraz inne zaproszone osoby z głosem doradczym.
Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji uprawnionych jest dwóch członków Zarządu Fundacji działających łącznie.
Rada Fundatorów składa się z Fundatorów i jest organem kontrolującym oraz opiniującym działalność Fundacji.
Do zadań Rady Fundatorów należy:
wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji,
nadzór i kontrola nad działalnością Fundacji,
zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu Fundacji z działalności Fundacji oraz udzielanie Zarządowi Fundacji absolutorium,
powoływanie i odwoływanie członków Zarządu Fundacji,
podejmowanie decyzji o zmianie statutu Fundacji, połączenia Fundacji i likwidacji Fundacji.
Rada Fundatorów zbiera się co najmniej raz w roku i podejmuje decyzje w formie uchwał podjętych większością głosów, z wyjątkiem sytuacji opisanej w §17 pkt 7 niniejszego Statutu.
§ 16
Członkowie organów Fundacji oraz ich pełnomocnicy są obowiązani, przy wykonywaniu swoich obowiązków, dokładać zawodowej staranności i kierować się dobrem Fundacji, mając na celu realizację jej celów.
ROZDZIAŁ V
§ 17
Dla efektywnego realizowania swoich celów Fundacja może połączyć się z inną Fundacją.
Połączenie nie może nastąpić, jeśli w jego wyniku mogłyby ulec istotnej zmianie cele statutowe Fundacji.
Decyzję w przedmiocie połączenia podejmuje Rada Fundatorów w drodze uchwały podjętej większością głosów.
§ 18
Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
Decyzję w przedmiocie likwidacji Fundacji podejmuje Radę Fundatorów w drodze uchwały przyjętej większością głosów.
Likwidację prowadzi likwidator wyznaczony przez Zarząd Fundacji w drodze uchwały podjętej większością głosów.
Majątek pozostały po likwidacji przeznacza się na cele statutowe Fundacji, w szczególności poprzez przekazanie go instytucjom, których działalność odpowiada celom statutowym Fundacji.
§ 19
Zmiany w Statucie Fundacji, w tym celów dla których Fundacja została ustanowiona, dokonuje Rada Fundatorów w drodze uchwały podjętej większością głosów.
§ 20
Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.